سئوي كلاه سياه black hat SEO در سال ۲۰۱۸


سئوي كلاه سياه

رويكرد به black hat SEO يا سئوي كلاه سياه مانند اين است كه هركسي پسر بد بودن را دوست دارد.

شما به خاطر شخصيت جدي و قابل قبول افراد در ترانه‌هاي گيج و خواب آلود ريچارد لينكليتر از گروه پينك فلويد عاشق آن‌ها نشده‌ايد. شما او را دوست داريد چون او با قوانين خودش زندگي مي‌كند و از هم‌رنگ جماعت شدن سرباز مي‌زند.

او شخصيت جالبي دارد!

گوگل اما نمونه‌اي از استثنائات در پيشرفت پسران بد است! اين موتور جستجو قوانيني دارد كه بايد در سئو از آن‌ها پيروي كنيد. هرچقدر كه مخالفت پينك فلويد با قوانين، جذاب و قابل توجه بود و عواقب خوبي داشت، شكي نيست كه عدم پايبندي به قوانين وبمستري گوگل اشتباه است و شما را پشيمان خواهد كرد.

زماني كه موضوع سئو باشد، عاقلانه است كه از كاربرد روش‌هاي سئوي كلاه سياه پرهيز كنيد. شايد در ابتدا كه شروع به استفاده آن كنيد برايتان جالب باشد و نتيجه مثبتي در نتايج كلمه كليدي شما داشته باشد، ولي در نهايت مي تواند باعث پنالتي شدن سايت شما شود.

سئوي كلاه سياه چيست؟

سئوي كلاه سياه مجموعه‌ تاكتيك‌هايي است كه با استفاده از روش‌هاي ممنوع شده توسط گوگل، كارايي نتايج جستجوي ارگانيك را بهبود مي‌دهد.

زماني كه ما از موارد ممنوع حرف مي‌زنيم، روش‌هايي را مد نظر داريم كه به طور كامل ممنوع هستند. استفاده از روش‌هاي سئوي كلاه سياه مي‌تواند موجب تنبيه سايت شما در صفحات نتايج موتور جستجو (SERP) شده و در مواردي كه شدت تنبيه‌ها زياد باشد، موجب حذف كامل تمامي صفحات فهرست (ايندكس) شده مي‌شود.

فراموش نكنيد كه 51 درصد از ترافيك همه‌ي سايت‌ها از طريق جستجوي ارگانيك تأمين مي‌شود و حضور دائمي در اين نتايج براي هر سايتي مهم و حياتي است.

يكي از قوانيني كه مي‌توانيد براي تعيين قرار گرفتن يك روش در دسته‌ي سئوي كلاه سياه استفاده كنيد اين است كه از خودتان بپرسيد: «آيا اين كار براي افزايش ارزش سايت براي بازديدكنندگان انجام مي‌دهم يا اين كار را براي دستيابي به نتايج جستجوي بهتر انجام داده‌ام؟» اگر پاسخ گزينه‌ي دوم باشد، بهتر است كه از آن روش صرف نظر كرده و آن را رها كنيد.

همين سوال و سوال هايي از اين دست است كه سبب شده است ما در نوين ماركتينگ مقاله اي كليدي با عنوان ” بايدها و نبايدهاي ضمانت در سئو كه همه كارفرمايان بايد بدانند ” را منتشر كنيم لطفا اين مقاله را مطالعه كنيد

سئوي كلاه سياه

تاريخچه‌ي كوتاهي از سئوي كلاه سياه

در گذشته جالب‌ترين افراد كساني بودند كه لباسي شطرنجي مي‌پوشيدند و اطراف سياتل پرسه مي‌زدند! در جهان سئو هم وضعيت با جهان غرب يكسان بوده است! در دهه‌ي آخر قرن بيستم، موتورهاي جستجو همگي تازه كار بودند و دوران كودكي خود را مي‌گذراندند.

در اين دوران بي‌قانون و بي‌نظم سئو، هر اتفاقي ممكن بود. نويسندگان مي‌توانستند درباره‌ي همه‌ي كلمات كليدي بنويسند. اگر مي‌خواستيد كه شبكه‌اي از سايت‌ها را بسازيد كه فقط به هدف لينك دادن به هم و بهبود رتبه‌ي يكديگر طراحي شده بودند، هيچ محدوديتي براي ساخت نداشتيد. درباره‌ي پنهان كردن محتوا و نشان دادن يك چيز به موتور جستجو و چيزي ديگر به كاربر فكر مي‌كنيد؟ آن موقع زمان مناسبي براي اين كار بود.

اما برخلاف آنچه به نظر مي‌رسيد اين روند براي هميشه دوام نياورد و بالاخره به پايان رسيد. با آغاز قرن 21 گوگل راهش را براي سلطه بر جهان پيدا كرده بود و آرام آرام روش‌هاي فريب دادنش را يك به يك مسدود مي‌كرد. به روز رساني پشت به روز رساني منتشر مي‌شد و كساني كه بيش از حد سايت خود را بهينه مي‌كردند، استفاده كنندگان از كلمات كليدي و لينك سازان هدف تنبيه گوگل قرار گرفتند.

وقتي كه گوگل گام‌هاي بلندش را برداشت و به غول اينترنت تبديل شد، براي همگان پيامي روشن داشت: وبمسترها و توليد كنندگان محتوا بايد تجربه‌ي كاربري (UX) را به جاي بهينه سازي موتور جستجو اولويت قرار بدهند. اطلاعات باكيفيت و مرتبط با بارگذاري سريع و ناوبري آسان وبسايت‌ها حالا اولويت شماره‌ي يك وبمسترها است.

كداميك از روش‌ها سئوي كلاه سياه محسوب مي‌شوند؟

 • صفحات درگاهي: صفحات وبي كه براي كسب رتبه‌ي بهتر در يك عبارت جستجو شده‌ي خاص طراحي شده و فقط براي رهنمون كردن بازديدكنندگان به صفحه‌اي ديگر در همان سايت وجود دارند.
 • محتواي خودكار: استفاده از ابزار يا اسكريپت براي توليد و انتشار خودكار محتوا.
 • متون و لينك‌هاي مخفي: توليد متن يا لينكي خاص و غير قابل مشاهده براي بازديدكنندگان به قصد بهينه سازي محتوا براي موتورهاي جستجو.
 • سوء استفاده از كلمات كليدي: بهينه سازي شديد بخشي از محتوا براي يك كلمه‌ي كليدي خاص با استفاده بيش از حد از آن در متن، نام تصاوير، برچسب‌ها متا (متا تگ‌ها) و مواردي مشابه آن.
 • مزرعه‌ي لينك: ساخت شبكه‌اي از سايت‌ها كه فقط براي لينك كردن و افزايش رتبه‌ي يكديگر طراحي شده‌اند.
 • خريد لينك: پرداخت هزينه به ساير سايت‌ها براي لينك كردن شما به منظور افزايش اعتبار دامنه.
 • پنهان كاري: نمايش بخشي از محتوا به خزنده‌ي موتور جستجو و بخش ديگري از آن به بازديدكننده.
 • نظرات اسپم: ساخت لينك براي سايت در بخش نظرات ساير سايت‌ها به منظور افزايش اعتبار دامنه.
 • اسپم پايين صفحه (فوتر): پر كردن پايين صفحه با لينك‌هايي كه فقط به قصد افزايش رتبه بندي (و نه بهبود تجربه‌ي كاربري) انجام شده است.
 • گردش مقالات: استفاده از ابزاري براي بازتوليد خودكار مقالات موجود براي يك موضوع منحصر بفرد يا موضوعات هم‌معني آن.
 • استفاده از كلمات كليدي غير مرتبط: استفاده از كلمات كليدي نامربوط در محتواهاي قديمي در جهت افزايش رتبه‌‌ي سايت براي اين كلمات كليدي.
 • تله‌گذاري و تعويض: دريافت لينك براي محتوايي با كيفيت بالا فقط به منظور تعويض آن با محتوايي كه با هدف تجاري يا فروش محصول طراحي شده است.
 • اشغال كردن: سرقت محتواي ساير سايت‌ها و استفاده از آن‌ها براي كسب ترافيك سايت خود.
 • پست‌هاي مهمان كم كيفيت: نوشتن پست مهمان در سايت‌هاي ديگر كه به طور كامل براي لينك كردن سايت خود و بدون در نظر گرفتن ارزش حاصل شده براي خواننده منتشر شده است.
 • دادوستد محصولات با لينك: ارسال رايگان يك محصول در عوض نقد و بررسي آن و لينك به شما.
 • گزارش كردن رقبا: گزارش نادرست وبسايت رقيب براي سئوي كلاه سياه به اين اميد كه تنبيه رقيب موجب افزايش رتبه‌ي سايت شما بشود.
 • عنوان‌هاي نادرست: جذب كليك با استفاده از عنوان‌هاي گمراه كننده و رهنمون كردن بازديدكنندگان به صفحه و محتوايي غير مرتبط.

اين موارد به هيچ عنوان فهرست كاملي نيست و روش‌هاي ديگري نيز وجود دارند كه مي‌توان از آن‌ها براي بالا بردن غيرقانوني رتبه استفاده كرد. فهرست ما ايستا نيست، همان طور كه جستجوي ارگانيك نيز دائما در حال پيشرفت است. شايد روزي گوگل براي بهينه سازي برچسب‌ها متا نيز سخت بگيرد (شايد هم نه).

اما در اين بين، 17 مثال فوق ايده‌اي بسيار خوب براي چيزي كه پيش روي شماست را بيان مي‌كند.

سئوي كلاه سياه

به جاي اين روش‌ها از چه روش‌هاي سئويي استفاده كنم؟

سئوي كلاه سفيد، همان‌طور كه حدس مي‌زنيد، روش‌هايي است كه مورد تأييد گوگل براي افزايش رتبه‌ي جستجوي ارگانيك سايت شما است.

بدون شك بهترين روشي كه براي افزايش رتبه مي‌توانيد انجام دهيد، توليد محتواي آموزنده و باكيفيت براي پاسخ به سؤالات بازديدكنندگان و در ادامه حل مشكلات آن‌ها است. اين كار نياز به دركي عميق از هدف جستجو و اشتياقي زياد براي تحقيق درباره‌ي كلمات كليدي دارد. شما نمي‌توانيد محتوايي عالي توليد كنيد مگر اينكه با آنچه بازديدكنندگان به دنبالش هستند آشنا بوده و اساس محتواي خود را بشناسيد.

و مهم‌تر از همه چيز اينكه، وب سايت شما بايد سريع، امن و آسان باشد.

از سال جاري گوگل رسما مجازات صفحات و سايت هايي را كه زمان بارگذاري آنها طولاني است، به ويژه در دستگاه هاي تلفن همراه را آغاز مي‌كند. نياز به ذكر اين واقعيت نيست كه كاربران نيز به سادگي نمي خواهند اين مشكل را تحمل كنند.

تغيير HTTP به HTTPS بدون هيچ مشكلي امكانپذير است، زيرا استفاده از اين پروتكل تقريبا نيم دهه آغاز شده است و بر روي رتبه بندي سايت ها موثر است، چرا كه سايت‌هاي نا امن در نوار آدرس توسط اين موضوع مشخص مي شوند.

به علاوه، محتواي خوب، لينك‌هاي ويراستاري كسب مي‌كند. همچنين مشكلي براي وبلاگ نويسي مهمان و انتشار آن (ما اين روش را به شما توصيه مي‌كنيم) براي جذب لينك‌هاي ورودي باكيفيت وجود ندارد.

استفاده از كلمه‌ كليدي در برچسب‌‌ متا عنوان، صفحه را به عبارت جستجو شده بيشتر مرتبط مي‌كند و احتمال كليك كاربران را افزايش مي‌دهد. مطمئن شويد كه برچسب عنوان به ميزان كافي كوتاه باشد (55 تا 56 كاراكتر) تا از بريده شدن انتهاي آن در موتور جستجو جلوگيري كنيد و كاربران براي ديدن مطلب تشويق شوند.

متاي توضيحات متني است كه زير عنوان در صفحات نتايج موتورهاي جستجو نمايش داده مي‌شود.

اگر دوست داريد تمام برچسب هاي متا را بشناسيد مقاله: همه چيز درباره متا تگ ها نوين ماركتينگ را بخوانيد

سهولت در استفاده به چند دليل حائز اهميت است. يك: زيرا كاربران آنچه كه به دنبال آن هستند را به سادگي پيدا مي‌كنند، و علاوه بر آن راهي مطمئن براي افزايش زمان باقي ماندن در سايت شما است. دو: خزنده ها با اطمينان بيشتري سايت شما را بررسي مي‌كنند و براي شما اين اطمينان حاصل مي‌شود كه مطالب سريع‌تر ايندكس مي شوند و در SERPs نمايش داده مي‌شود. لينك‌هاي داخلي خود را بررسي كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه بيش از چند كليك براي رسيدن از يك مكان به مكان ديگر وجود ندارد.

سئوي كلاه سياه

سئو داخلي را جدي بگيريد

سئو داخلي در مورد اين است كه صفحه خود را تا حد امكان مطابق با اصول موتور هاي جستجو بسازيد.

براي يك صفحه معين، برچسب (كليدواژه) و عنواني صحيح است كه كاربران موتور جستجو در SERP آن را مي‌بينند.

اين مورد فرصتي براي شماست كه 1) ارتباط صفحه‌ي داراي كلمه‌ي كليدي را بيشتر تشريح كنيد و 2) به كاربران بگوييد كه موضوع صفحه چيست. نگه داشتن متاي توضيحات بين 165 تا 175 كاراكتر باعث مي‌شود كه همه متن هم در موبايل و هم در رايانه نمايش داده شود.

همچنين از وجود كلمه‌ي كليدي هدف در صفحه اطمينان حاصل كنيد: در برچسب‌هاي عنوان، در متن موجود در صفحه و همين طور در نشاني اينترنتي سايت. اين كار به كاربران (و موتورهاي جستجو) نشان مي‌دهد كه محتوا با كلمه‌ي كليدي مرتبط است و آن‌ها را براي مشاهده‌ آن تهييج مي‌كند. افزون بر اين، استفاده از كلمه‌ي كليدي در نام تصاوير و نيز عبارت جانشين آن‌ها (alt text)، گوگل را براي درك بهتر محتواي صفحه ياري مي‌كند.

شايد خلاصه اي بهتر از اين براي فعاليت كلاه سفيد سئو نتوان يافت اما بهترين نمونه هاي سئو كلاه سفيد را ما در نوين ماركتينگ مي توانيم به شما ارائه دهيم. براي آشنايي بيشتر حتما سري به دپارتمان سئو نوين ماركتينگ بزنيد.

سطح مياني: سئوي كلاه خاكستري

بايد اعتراف كنم كه عنوان اين بخش كمي گمراه كننده است.

به طور كلي در نظر گرفتن سئوي كلاه خاكستري به عنوان سطح مابين سئوي كلاه سفيد و كلاه سياه اشتباه نيست. با اين حال بايد سئوي كلاه خاكستري را به عنوان روش‌هايي در نظر گرفت كه نه كلاه سياه هستند و نه كلاه سفيد. شايد هر دوي اين تعاريف كاملا شبيه به هم به نظر برسند اما تفاوتي كليدي ميان آن‌ها وجود دارد.

سئوي كلاه سياه

مورد اول نشان مي‌دهد كه گوگل همه‌ي روش‌هاي ممكن براي سئو را قضاوت كرده است، اما اين موضوع درست نيست. گوگل هيچگاه موضعي محكم درباره‌ي همه چيز ارائه نمي‌كند. بنابراين اگر موضع گوگل در قبال يك روش سئو روشن نباشد و اگر سئو مي‌تواند هر دو سو ( سئو كلاه سياه و كلاه سفيد) را پوشش دهد، پس شما در وضعيتي كلاه خاكستري قرار گرفته‌ايد.

چرا تشخيص كلاه خاكستري بودن ايده‌ي سئوي شما مهم است؟ زيرا استفاده از آن مثل ريختن تاس است. اين كار هم مي‌تواند ترافيك شما را افزايش داده و كسب و كارتان را گسترش دهد و هم مي‌تواند باعث سقوط شما بشود. تمام كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد اين است كه اطلاعات خود را تا حد ممكن افزايش داده و تجزيه و تحليلي مقرون به صرفه داشته باشيد.

آيا دورنماي كسب و كار جديد ارزش از دست دادن ترافيك را دارد؟

نكات پاياني

سئوي كلاه سياه و سفيد همواره درباره بهترين و بدترين راه‌هاي ممكن بحث مي‌كند. در بهترين حالت ما از فاكتورهاي پشت الگوريتم گوگل يا وزن هريك از اين فاكتورها آگاه نيستيم. به علاوه قوانين هر روز در حال تغيير هستند. همين موضوع عاملي براي بحث بيشتر و نيز تضاد نظرات بيشتر در اين زمينه خواهد بود.

عدم استفاده از روش‌هاي مشكوك تنها موضوعي است كه هيچ بحثي در آن نيست. زماني كه ترافيك ارگانيك شما ثابت و يا نزولي است، به نظر مي‌رسد كه تنها راهكار ممكن دور زدن وضعيت موجود است. اين كار را هرگز انجام ندهيد. همواره چيزي (يا مجموعه‌اي از چيزها) وجود دارند كه مي‌توان تغيير داد، بهبود بخشيد، تعمير كرد يا حذف نمود. مهم اين است كه آن‌ها را به درستي پيدا كنيد.

سئوي كلاه سياه

مطلبي كه خوانديد بخش پاياني از سري حملات سئويي و رفتارهاي مخرب سئو بود كه براي شما در نوين ماركتينگ منتشر كرديم. البته مقالات خاص سئو در سه شنبه ها تحت عنوان سئوشنبه ادامه دارد.

نوشته شده توسط نوين ماركتينگ | ۳ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۴:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |